rehabilitacia-po-operacie-chrbticeCvičenie po operácií chrbtice

Operácia chrbtice nie je jednoduchým krokom a rehabilitácia je dôležitou súčasťou zotavenia sa po nej. V podstate rehabilitačná terapia a cvičenie môžu pomôcť pacientom zotaviť sa po operácií chrbtice tak rýchlo a úplne ako je to len možné.

Existuje niekoľko spôsobov, ktoré fyzioterapeut používa, aby pacientom pomohol dostať sa do dobrej fyzickej kondície a pomohol im tak zotaviť sa z operácie chrbtice.

1. Zvládanie bolesti po operácií chrbtice

Fyzioterapeut by mal byť školený, aby pomáhal pacientom zvládať bolesť, ktorá nasleduje po operácií chrbtice. Zvládanie bolesti je dôležitým prvým krokom k tomu, aby pacienti znovu získali silu. Je totiž veľmi náročné zvládať rehabilitačný program, ak bojujete zároveň s bolesťou.

Bolesť po operácií chrbtice, ktorá je bežná, sa dá minimalizovať nasledovným spôsobom:

  • aplikáciou ľadu
  • určitou polohou chrbtice
  • určitým druhom pohybu
  • elektroliečbou

Veľa techník určených na zvládanie bolesti je vlastne jednoduchých a je možné ich robiť doma alebo v práci počas dňa. Veľa pacientov je prekvapených ako ľahko sa dajú používať vrecká s ľadom alebo ako rýchlo dokážu pomôcť časté zmeny polohy.

Je ideálne, ak fyzioterapeut dokáže poradiť tak, aby sa dokázal zlepšiť celkový zdravotný stav pacienta, a to aj prostredníctvom zmien životného štýlu.

2. Individuálny tréning po operácií chrbtice

Fyzioterapeut vám pripraví cvičebný plán, ktorý je každému pacientovi tzv. „šitý na mieru“. Do úvahy sa vždy musí brať aký operačný zákrok presne pacient podstúpil, aký je typ tela pacienta a aká je jeho kondícia.

Pozornosť sa sústreďuje na pomoc svalom, ktoré sú zvlášť oslabené, ako aj na tie, ktoré zaisťujú stabilitu po operácií chrbtice. Takýto typ rehabilitácie sa môže zameriavať na:

  • svaly v oblasti operačného zásahu
  • svaly, ktoré môžu byť oslabené v dôsledku poškodenia nervov ešte pred operáciou
  • malé svalové skupiny, ktoré pracujú v oblasti okolo každého stavca a ktoré pomáhajú stabilizovať chrbticu. Väčšina ľudí (dokonca aj takí, ktorí nemajú žiadny problém s chrbticou) nepoužíva tieto svaly veľmi často a tým oslabujú chrbticu. Sú to práve tieto malé svaly, ktoré ak sú správne precvičované tak napomáhajú k celkovej stabilizácií a chránia tak chrbticu. Okrem toho, dokážu chrániť nedávno operovanú oblasť, čím zabraňujú vzniku ďalších problémov.

Individuálne cvičenie pomáha aj v oblastiach, ktoré sú u pacienta v dôsledku operácie chrbtice obmedzené. Veľa pacientov má po operácií chrbtice obmedzujúci problém s kĺbmi, hlavne v oblasti bokov a ramien. Fyzioterapeut pomôže prostredníctvom individuálnych cvikov znovu získať pohyblivosť týchto kĺbov. Avšak vždy vzhľadom na individuálny telesný typ človeka a s ohľadom na operačný výkon, ktorý bol vykonaný. Každý fyzioterapeut by mal byť školený v tom aké pohybu sú pre pacienta po operácií chrbtice vhodné.

3. Cviky pre zotavenie sa po operácií chrbtice

Cvičenie je po operácií chrbtice nevyhnutné. Je kľúčové k eliminovaniu únavy, k tomu, aby sa pacienti boli schopní znovu vrátiť sa bezpečne k aktívnemu životu a zároveň pomáha zabraňovať opakovaniu sa problémov či znovu zraneniu sa.

Fyzioterapeut pripraví cvičebný program na základe informácií o presnom type zranenia ako aj okolnostiach týkajúcich sa aktuálneho stavu pacienta. Ak fyzioterapeut a pacient dokážu spolupracovať, prinesie to úžitok v rámci fyzickej kondície a schopnosti návratu pacienta k predchádzajúcemu životu.

Pacienti sa často čudujú keď sa dokážu vrátiť k určitým aktivitám svojho života napriek operácií chrbtice. Veľa záleží na tom ako dokážu reagovať na cvičenie a ako tým teda dokážu pripraviť svoje svaly na záťaž, tak aby ich svaly chránili počas týchto aktivít.

4. Vzdelávanie týkajúce sa cvičenia po operácií chrbtice

Pri individuálnom cvičení s fyzioterapeutom má pacient možnosť naučiť sa o cvičení čo najviac, má možnosť pýtať sa otázky, na ktoré mu fyzioterapeut dokáže odborne odpovedať. Je schopný mu vysvetliť zmeny týkajúce sa výsledkom konkrétnej operácie a môže mu teda pomôcť získať maximum.

Každý pacient by si mal uvedomiť, že úspešnosť operácie chrbtice je závislá na tom ako usilovne dokáže na sebe pracovať či už pri individuálnom cvičení s fyzioterapeutom alebo aj doma.