lordoza driekuLordóza

Lordóza sa vyskytuje vo všetkých vekových kategóriách. Vyskytuje sa hlavne v driekovej oblasti, ale je možné ju nájsť aj v oblasti krku. Lordóza, podobne ako kyfóza, označuje prirodzené zakrivenie chrbtice ako aj jej vychýlenie, ktoré môže byť veľmi bolestivé. Jeho príčinou môže byť väčší sklon panvy alebo vrodená tvarová odchýlka stavcov. Omnoho častejšie však vzniká ako druhotný problém. Medzi takéto príčiny sa radí obezita alebo tehotenstvo. Pri nesprávnom držaní tela dochádza k nesprávnemu zafixovaniu stavcov a to hlavne v dôsledku zanedbávania cvičenia a pohybu. Svaly chrbta tak postupne ochabujú a tuhnú.

Oblúk hlavne v oblasti driekovej časti chrbtice sa tak postupne zväčšuje a tak narastá aj tlak na medzistavcové platničky. Ak sa tento problém dlhodobo nerieši, nastáva situácia keď stavce začnú meniť svoj tvar. V takomto štádiu je už liečba veľmi obtiažna.

Ak lordóza vznikne len v dôsledku skrátených a ochabnutých svalov, je možné ešte veľa napraviť. Ak však príde do štádia kedy sa zmenil tvar stavcov, nie je možné už cvičením tento stav zvrátiť.

Treba tiež brať do úvahy, že zatiaľ čo ostatné časti chrbtice majú oporu v podobe kostry, v páse takáto opora neexistuje. Celá váha hornej časti tela teda „tlači“ na brušnú časť chrbtice. Aby platničky v tejto časti neboli toľko zaťažované, je treba pravidelne posilňovať a uvoľňovať svaly trupu. Bez takéhoto posilňovania začneme skôr či neskôr pociťovať bolesť v krížoch.

Najväčšou chybou pri takomto probléme je intenzívne cvičenie. Máme pocit, že je to logické – ak nás bolí chrbát, tak ho budeme intenzívne precvičovať. Vo väčšine prípadov to však vedie k zhoršeniu stavu. Najčastejšie totiž problémy spôsobuje ochabnutá brušná stena a stuhnuté svalstvo v okolí bedier. Výborným príkladom, ktorý nám celú situáciu môže pomôcť pochopiť je predstava pružnej palice, ktorá sa do oboch strán ohýba dvoma „strunami“. 1. predstavuje brušné svaly a 2. svaly chrbta. Ak sú brušné svaly ochabnuté a nedostatočne napnuté, tie na druhej strane budú ohýbať „palicu“ na svoju stranu omnoho intenzívnejšie a výraznejšie.

To najlepšie čo sa v pri danom probléme dá urobiť, je začať posilňovať brušné svaly a vhodnými uvoľňovacími cvikmi ponaťahovať stuhnuté a poskracované svaly chrbta. Tu ale naša práca nekončí. Veľmi častou príčinou bolestí driekovej časti je aj posťahovaná zadná strana stehien, ako aj ochabnuté sedacie svalstvo a svaly prednej strany stehien. Pri cvičení je teda dôležité venovať pozornosť i týmto partiám.

Ak je príčinou lordózy obezita, je treba v prvej rade odstrániť nadváhu – veľké brucho totiž núti svojho majiteľa nezdravo prehýbať chrbát.

Poznámka: Veľkú chybu robia aj športovci, ktorý často krát venujú pozornosť veľkým svalovým partiám, ale drobným svalom v okolí chrbtice, ako aj samotné svaly trupu zostávajú zanedbávané.