Našli ste, čo ste hľadali, ste spokojný s informáciami?
Podporte náš nezikový projekt,
lajknite na facebooku, kliknite na odkaz, nič Vás to nestojí, ďakujeme.

Poškodenia stavcov

Poškodenia jednotlivých stavcov chrbtice

Stupeň poškodenia je určený lekárom po vykonaní rôznych testov. Poškodenie je určené najnižším bodom na mieche pod ktorým nastáva zníženie alebo absencia citlivosti (senzorický stupeň) a pohybu (motorický stupeň).

Čím vyššie je stupeň poškodenia na chrbtici, alebo čím bližšie je poškodenie k mozgu, tým väčšia je strata funkcii (citlivosti a pohybu). Inak povedané čím vyššie na chrbtici je miecha poškodená, tým menej častí tela funguje.

Napríklad, poškodenie na úrovni Th-8 znamená, že daná osoba má zníženú citlivosť aj pohyblivosť pod úrovňou Th-8 na hrudnej chrbtici. Osoba s poškodením C-5 bude mať stratu citlivosti aj pohyblivosti po úrovňou C-5 na krčnej chrbtici. Človek s poškodením na úrovni Th-8 bude mať menšiu stratu citlivosti a väčšiu pohyblivosť ako človek s poškodením na úrovni C-5. Netreba zabúdať na to, že veľkosť poškodenia, čiže strata citlivosti a pohyblivosti tiež závisí od toho či ide o kompletnú alebo nekompletnú léziu miechy.

V prípade že človek stratil citlivosť a nie je schopný hýbať spodnou časťou tela, hovoríme paraplégii. Jedná sa o zranenia na úrovní hrudnej, či driekovej chrbtice.

V prípade že človek stratil citlivosť a pohyblivosť v dolnej aj hornej polovici tela, hovoríme o tetraplégií. V tomto prípade sa jedná o zranenia najmä krčnej, ale čiastočne aj hrudnej chrbtice.

 

Zranenie krčnej chrbtice pri havárií:

zranenie krcnej chrbtice

Vyskúšajte
Poškodenie stavcov
Kliknite na časť chrbtice, o ktorej chcete získať informácie
Poranenie stavcov chrbtice C1-C3
Poranenie stavcov chrbtice C4
Poranenie stavcov chrbtice C5
Poranenie stavcov chrbtice C6
Poranenie stavcov chrbtice C7 - C8
Poranenie stavcov chrbtice Th1 - Th9
Poranenie stavcov chrbtice Th10 - L1
Poranenie stavcov chrbtice L2 - S5
Poškodenia stavcov chrbtice kostrč
Facebook
Navštívte nás na Facebooku