Našli ste, čo ste hľadali, ste spokojný s informáciami?
Podporte náš nezikový projekt,
lajknite na facebooku, kliknite na odkaz, nič Vás to nestojí, ďakujeme.

Vertebroplastika

Vertebroplastika

vertebroplastika

Rastúci priemerný vek, rovnako ako aj nezdravý spôsob života zvyšujú aj počet ľudí s osteoporózou. Osteoporóza zvyšuje riziko vzniku zlomenín. Medzi závažné a zároveň najčastejšie sa radia zlomeniny krčku stehennej kosti, zápästia a zlomeniny stavcov. Zlomeniny stavcov sú sprevádzané veľkou bolesťou chrbtice, ktorá je ťažkoovplyvniteľná liekmi na tlmenie bolesti a pacient je upútaný na lôžko. Pre takýchto ľudí je určený zákrok, ktorý sa nazýva vertebroplastika.

Jedná sa o zákrok pri ktorom sa pri miestnom znecitlivení,  pod röntgenovou kontrolou, zavedie silnejšia ihla do postihnutého tela stavca a aplikuje sa potrebné množstvo cementu. Tak sa telo stavca spevní (doslova vystuží) a veľmi spoľahlivo sa zníži či úplne odstráni bolesť. Rovnako sa odstráni aj riziko vzniku zlomenín. Celý zákrok trvá 15-45 minút.

Hneď po zákroku je nutné 2-4 hodiny ležať na chrbte v kľude na lôžku. Po uplynutí tohto času je už režim voľný. V prípade akútnych zlomenín je nutné po zákroku a po prepustení používať ochranné pomôcky (korzet alebo vystužený bedrový pás).

V prípade, že bola u pacienta diagnostikovaná osteoporóza je treba začať s jej okamžitou liečbou. Celková doba hospitalizácie je 1 až 5 dní pri nekomplikovanom priebehu.

Tento postup sa začal v poslednej dobe využívať aj pri liečbe vybraných typov nádorov,ako napríklad hemangióm stavcov.

Zákrok nie je možné vykonať pri poruchách zrážania krvi, spinálnych infekciách, trieštivých zlomeninách stavcov a zlomeninách s kompresiou nervových štruktúr.

Vyskúšajte
Poškodenie stavcov
Kliknite na časť chrbtice, o ktorej chcete získať informácie
Poranenie stavcov chrbtice C1-C3
Poranenie stavcov chrbtice C4
Poranenie stavcov chrbtice C5
Poranenie stavcov chrbtice C6
Poranenie stavcov chrbtice C7 - C8
Poranenie stavcov chrbtice Th1 - Th9
Poranenie stavcov chrbtice Th10 - L1
Poranenie stavcov chrbtice L2 - S5
Poškodenia stavcov chrbtice kostrč
Facebook
Navštívte nás na Facebooku