Vertebroplastika

vertebroplastika

Rastúci priemerný vek, rovnako ako aj nezdravý spôsob života zvyšujú aj počet ľudí s osteoporózou. Osteoporóza zvyšuje riziko vzniku zlomenín. Medzi závažné a zároveň najčastejšie sa radia zlomeniny krčku stehennej kosti, zápästia a zlomeniny stavcov. Zlomeniny stavcov sú sprevádzané veľkou bolesťou chrbtice, ktorá je ťažkoovplyvniteľná liekmi na tlmenie bolesti a pacient je upútaný na lôžko. Pre takýchto ľudí je určený zákrok, ktorý sa nazýva vertebroplastika.

Jedná sa o zákrok pri ktorom sa pri miestnom znecitlivení,  pod röntgenovou kontrolou, zavedie silnejšia ihla do postihnutého tela stavca a aplikuje sa potrebné množstvo cementu. Tak sa telo stavca spevní (doslova vystuží) a veľmi spoľahlivo sa zníži či úplne odstráni bolesť. Rovnako sa odstráni aj riziko vzniku zlomenín. Celý zákrok trvá 15-45 minút.

Hneď po zákroku je nutné 2-4 hodiny ležať na chrbte v kľude na lôžku. Po uplynutí tohto času je už režim voľný. V prípade akútnych zlomenín je nutné po zákroku a po prepustení používať ochranné pomôcky (korzet alebo vystužený bedrový pás).

V prípade, že bola u pacienta diagnostikovaná osteoporóza je treba začať s jej okamžitou liečbou. Celková doba hospitalizácie je 1 až 5 dní pri nekomplikovanom priebehu.

Tento postup sa začal v poslednej dobe využívať aj pri liečbe vybraných typov nádorov,ako napríklad hemangióm stavcov.

Zákrok nie je možné vykonať pri poruchách zrážania krvi, spinálnych infekciách, trieštivých zlomeninách stavcov a zlomeninách s kompresiou nervových štruktúr.