Svalové spazmy sú častou príčinou bolesti chrbtice, ale nie základnousvalové spazmy spodná časť chrbtice

Bolesť chrbta prichádza často bez varovania. V jednej chvíli sa ohnete, aby ste zdvihli niečo ťažké a v ďalšej nie ste schopný sa pohnúť. Náhly svalový spazmus v dolnej časti chrbta je veľmi častým javom. V skutočnosti, 8 z 10 dospelých má počas svojho života takúto skúsenosť.

Obvyklou príčinou je preťaženie chrbta, nehoda alebo úraz spojený so športovou aktivitou. Stále častejšie je na príčine triviálne zranenie v rámci spodnej časti chrbtice. Jedno je jasné: ak ste sa počas života stretli so svalovým spazmom spodnej časti chrbta, je viac ako pravdepodobné, že sa vám niečo podobné stane znova.

Svaly spodnej časti chrbta pracujú spoločne so svalmi brucha. Bez nich by nebolo možné sa ohýbať. Svaly chrbta tiež pomáhajú udržiavať stabilitu chrbtice, čím zároveň prispievajú k udržiavaniu rovnováhy. Pri svalovom spazme príde k narušeniu tejto rovnováhy. A stačí k tomu len nepatrné zranenie v oblasti spodnej časti chrbtice.

Svalové spazmy sú mimovoľné, spontánne kontrakcie svalov. Napriek tomu, že tieto problémy môžu z nášho pohľadu prichádzať „z čista-jasna“, nie je to úplne tak. Danému momentu zvyčajne predchádza séria drobnejších preťažení chrbtice, ktorá sa rozvíja pomaly a nejaký čas. Ako náhle príde k zraneniu, objaví sa zväčša aj zápal. To vedie k vyššej citlivosti nervov, čo následne spôsobí svalovú kontrakciu a teda svalový spazmus.

Pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice alebo hernii platničiek sa takéto stavy zvyknú vyskytovať ešte častejšie. Pri vytlačení platničky z jej správnej pozície, dochádza k pritlačeniu nervových koreňov, čo tiež vedie k zápalu a podráždeniu. Svaly stuhnú aj v dôsledku preťaženia pri cvičení, alebo naopak pri nedostatku pohybu, pri dehydratácií, alebo strate elektrolytov.

Ošetrenie svalového spazmu:

  • prvých 48-72 hodín: ľahnite si a aplikujte ľad po dobu 20 minút, a to každé dve hodiny. Vždy použite vrecko s ľadom – niky neaplikujte ľad priamo na pokožku.
  • po 72 hodinách: aplikujte vlhké teplo – ideálny je elektrický vankúšik.

Ľad zmierňuje zápal, zatiaľ čo teplo zvyšuje prietok krvi danou oblasťou a zároveň pomáha uvoľňovať stuhnuté svaly a podráždené nervy. Pomôcť môže aj zdvihnutie nôh do vyššej polohy.

Voľne predajné analgetiká môžu pomôcť zmierniť zápal a priniesť úľavu od bolesti. Váš prípad je vždy najlepšie konzultovať s lekárom alebo fyzioterapeutom.

Obvykle je vhodné použiť kombináciu rôznych terapii (ľad, teplo, lieky…). Kombinácia terapií prináša lepšie výsledky ako použitie len jednej.

Prevencia svalových spazmov

Prevencia svalových spazmov

  • začnite cvičiť: zamerajte sa na spevnenie svalového korzetu, t.j. brušných svalov a svalov trupu. Ideálnych prostriedkom vedúcim k najlepším výsledkom je pravidelné cvičenie SM systému
  • udržujte sa v dobrej kondícií – vyberte si vhodnú športovú aktivitu, ktorej sa budete venovať pravidelne.
  • upravte si jedálniček – stravujte sa zdravo a s rozumom, tak aby ste vášmu telu zabezpečili dostatok výživných látok pre správne fungovanie svalov a nervov