Väčšine z nás je známe stuhnutie v oblasti krku či dokonca celej šije. Táto stŕpnutosť nám bráni vo voľnom pohybe hlavou, krkom a je pre nás veľmi obťažujúca. Našťastie existuje niekoľko spôsobom ako nájsť úľavu a veľa z nich je možné robiť doma.

stuhnutie šije - bolesti hlavyKu stuhnutiu šije prichádza keď sa svaly, šľachy a väzy príliš natiahnu. Zvyčajne sa takéto natiahnutia považujú za menšie zranenia, ktoré však môžu spôsobiť zápal, alebo opuch jemných tkanív a to sa v závere prejaví ako stuhnutie, či dokonca svalový spazmus.

Stuhnutie šije je síce veľmi nepríjemné, nemusí však nutne byť bolestivé. Avšak, ak ste už niekedy mali zranenie v oblasti krčnej chrbtice (ako napríklad autonehodu), je veľmi pravdepodobné, že sa budete v rámci stuhnutia krku potýkať aj s bolesťou. Existujú 3 bežné symptómy stuhnutia šije:

1. Stuhnutie svalov v oblasti krku a jeho okolia

2. Zníženie pohyblivosti v celej oblasti krku, to znamená, že nie sme schopní úplne otočiť hlavu, keď chceme pozrieť cez rameno

3. Pocit „praskania“ v oblasti krčnej chrbtice, hlavne pri určitom pohybe.

Stuhnutá šija môže mať viacero príčin, alebo dokonca môže ísť o kombináciu toho čo sme a čo nie sme schopní si kontrolovať.

Možné príčiny stuhnutia šije, ktoré sme schopní kontrolovať:

  •  zlé držanie tela behom práce za počítačom
  •  spánok v pozícií, ktorá nie je vhodná pre krčnú chrbticu – týka sa to hlavne používania vankúšov, ktoré nedávajú krčnej chrbtici tú správnu oporu
  • Neustále sklonená hlava – hlavne v dôsledku používania mobilného telefónu alebo tabletu
  • Stres a emočné napätie tiež môžu spôsobiť mimovoľné napätie svalových štruktúr v oblasti krku a ramien
  • ťažká práca a/alebo dvíhanie ťažkých bremien nesprávnym spôsobom
  • držanie hlavy v dlhodobo v neprirodzenej polohe (napríklad pri maľovaní bytu či domu)

Možné príčiny stuhnutia šije, ktoré nie sme schopní kontrolovať:

  •  zranenia počas automobilových nehôd
  • zranenia pri športe
  • pribúdajúci vek

 

Asi 15% prípadov pripadá na iné príčiny, ako napríklad:

  • hernia disku (čiže vytlačenie medzistavcovej platničky z jej správnej pozície medzi stavcami)
  • fraktúry krčnej chrbtice
  • spondylóza (spinálna osteoartritída)

Čo môžme pre seba urobiť doma?

Vo väčšine prípadov stuhnutie šije jednoducho po pár dňoch odznie bez toho, aby sme potrebovali navštíviť lekára. Keďže je tento stav značne nepríjemný a môže byť bolestivý, je možné vyskúšať nasledovné spôsoby ako nájsť úľavu:

Striedanie studeného a teplého: Chlad zmierňuje opuch jemných tkanív a väzív. Teplo zase uvoľňuje stuhnuté svaly tým, že zvyšuje obeh v danej oblasti. Existuje niekoľko rôznych produktov, ktoré je možné použiť v oblasti krku a celej šije. Je dôležité mať na pamäti, že vrecká s ľadom by sa nikdy nemali používať priamo na pokožku. Pred použitím ich preto najskôr zabaľte do uteráka a až následne prikladajte na dané miesto.

Chlad by mal byť aplikovaný na určenú oblasť po dobu 15 minúť a to každú hodinu

Teplo je možné aplikovať tiež po dobu 15 minút avšak každé 2-3 hodiny.

Je možné tiež užívať protizápalové lieky, ktoré zároveň uľavia od bolesti, ako napríklad ibuprofen. Rovnako sa veľmi odporúča ľahké cvičenie, hlavne zamerané na uvoľnenie svalov v oblasti krčnej chrbtice.
Aj keď stuhnutie šije nie je vážne a pravdepodobne behom pár dní odznie, je dôležité venovať pozornosť nasledovným symptómom: stuhnutie šije sa prudko zhorší, zvýši sa bolestivosť, objaví sa horúčka, problémy s udržaním rovnováhy a/alebo máte pocity tŕpnutia, „mravenčenia“ a/alebo sa zvýši celková slabosť

Ak sa u váš stuhnutie šije opakuje, znamená to, že je čas na zmenu. Začnite cvičiť, choďte na masáže, zakúpte si vhodný vankúš a robte časté prestávky pokiaľ pracujete s počítačom.