bolesti-hrudnej-chrbticeBolesť hrudnej chrbtice

Bolesť hrudnej chrbtice nie je tak bežná ako bolesť krčnej či driekovej časti. Je to preto, že hrudná časť sa toľko nepohybuje. V dôsledku toho sa v tejto oblasti ani nevyskytuje toľko zranení, ktoré sa vzťahujú na nadmernú záťaž chrbta.

Často sa stáva, že ľudia, ktorí trpia bolesťou hrudnej chrbtice, majú problém aj s krčnou chrbticou. Je to hlavne v dôsledku zlého držania tela. Len si spomeňte na tie hodiny, ktoré ste sedeli zhrbení nad prácou za stolom: horná časť vašej chrbtice je ohnutá a krk sa nadmerne zaťažuje pretože je držaný v neprirodzenom uhle. Zlé držanie tela môže viesť k nadmernej záťaži svalov alebo až k svalovej únave.
 
 
V mnohých prípadoch sa bolesť hrudnej chrbtice vzťahuje práve na svaly a to hlavne na:

  • stuhnutie svalov
  • svalové spazmy
  • bolesť
  • svalové napätie
  • citlivosť na bolesť pri dotyku danej oblasti

Niekedy môžete pociťovať bolesť aj pri hlbšom nádychu, kýchaní alebo zakašlaní, pretože stavce hrudnej chrbtice sú spojené s rebrami.

Bolesť hrudnej chrbtice sa pre vás môže stať tak nepríjemnou, že začne obmedzovať váš každodenný život. Ak takáto bolesť trvá viac ako dva týždne, mali by ste zvážiť návštevu u lekára.

Niekoľko otázok s ktorými sa pri návšteve lekára môžete stretnúť:

● Kedy ste si bolesť všimli po prvý krát?
● Pociťujete bolesť iba v jednom mieste alebo prechádza aj do iných častí tela?
● Aké činnosti ste v poslednom čase vykonávali?
● Čo ste urobili pre to, aby sa bolesť zmiernila?
● Čo bolesť zhoršuje alebo ju zmierňuje?

Ako aj pri iných častiach chrbtice, aj v rámci hrudnej chrbtice je treba urobiť niekoľko vyšetrení, ako je neurologické vyšetrenie, RTG vyšetrenie a vyšetrenie magnetickou rezonanciou.

 

Najčastejšie otázky týkajúce sa hrudnej chrbtice:

 

Pociťujem bolesť v oblasti hrudnej chrbtice. Netrvá dlho a dá sa zniesť. Čo môžem pre zlepšenie stavu urobiť doma?

Počas prvých 24-48 hodín po tom, čo vás začal bolieť chrbát je vhodné použiť ľad na zmiernenie opuchu, svalových spazmov a bolesti. Hneď potom prejdite na teplo, ktoré pomôže rozohriať a zrelaxovať boľavé svaly. K tomu môžete pridať bežne dostupné lieky proti bolesti.

Kedy by som mal vyhľadať lekársku pomoc?

Ako sme už zmienili, ak bolesť trvá viac ako 2 týždne, je vhodné vyhľadať lekára. Pokiaľ bolesť začne narúšať váš každodenný život, je dobré navštíviť lekára. Keďže v mnohých prípadoch je bolesť v tejto oblasti spôsobená nadmernou záťažou alebo zlým držaním tela, je možné, že v danej oblasti vznikol závažnejší problém.

Budem potrebovať operáciu?

To závisí od toho, čo vašu bolesť spôsobilo. Avšak, len málo pacientov takýto typ operáciu potrebuje a než sa k nemu pristúpi, skúša sa najprv nechirurgická liečba.