degeneracia platniciek5 možností úľavy pri degeneratívnom ochorení medzistavcových platničiek

Ak trpíte degeneratívnym ochorením medzistavcových platničiek, tak ste starí známi s problémami ako je bolesť krčnej chrbtice, či celková bolestivosť chrbta počas dlhého sedenia alebo státia.

Ako to celé zvládať? Máte šťastie – pre tento zdravotný problém existuje niekoľko možností.

1. Rehabilitačná liečba a cvičenie s malou záťažou:

Rehabilitácia a cvičenie sú dôležitou súčasťou liečby na zmiernenie príznakov ochorenia. Rehabilitačné cvičenia vám predpíše vás lekár. Je veľmi dôležité aby ste sa naučili cvičiť špecifické cvičenia a aj po ukončení rehabilitácie neprestali cvičiť.

Ešte ste nezačali cvičiť? Začnite teda pomaly – choďte na prechádzku a jemne sa popreťahujte. Než začnete cvičiť, zájdite k lekárovi.

2. Alternatívne spôsoby liečby

Možno budete chcieť vyskúšať alternatívne spôsoby liečby ako sú akupunktúra či niektoré druhy byliniek, V prvej rade sa vždy o všetkom poraďte so svojím lekárom. Alternatívne spôsoby liečby vám môžu pomôcť zvládať bolesť, a zvýšiť tak vašu výkonnosť počas dňa, ale môžu sa vzájomne ovplyvňovať s inými spôsobmi liečby.

Skúsiť môžete:

– akupunktúru

– biofeedback

– bylinky (ako napr. vŕba biela)

3. Chiropraktik

Návšteva u chiropraktika môže pomôcť vrátiť vám alebo udržať pohyblivosť vašej chrbtice. Existuje veľa techník, ktoré sa v rámci chiropraktík využívajú, avšak náprava chrbtice je jednou z najpoužívanejších. Určite sa nebude jednať len o ojedinelú návštevu, ktorá by úplne vyriešila váš problém.

Pred tým než sa vyberiete ku chiropraktikovi, zájdite k svojmu lekárovi, poraďte sa s ním a nechajte si potvrdiť, že vaša chrbtica je stabilná.

4. Lieky

Je dostupných veľa liekov, ktoré sa užívajú pri degeneratívnom ochorením medzistavcových platničiek. Váš lekár vám poradí, ktoré z týchto liekov sú pre vás vhodné a tiež ako často ich užívať.

Medzi najčastejšie užívané patria:

– nesteroidné protizápalové lieky

– antidepresíva

– svalové relaxanty

5. Operácia

Väčšina ľudí má šťastie a operáciu nepotrebuje. Ale ako viete či ju nepotrebujete? Ak ste prešli nechirurgickou liečbou, ktorá trvala niekoľko mesiacov a neprišlo k zlepšeniu vášho stavu, ani iné symptómy spojené s týmto ochorením sa nezlepšili, je možné, že budete skutočne potrebovať operáciu.

Dávajte pozor hlavne na symptómy ako je tŕpnutie nôh či rúk, strata kontroly nad močovým mechúrom alebo črevami. Pokiaľ sa tieto symptómy u vás vyskytnú, je treba okamžite volať lekára.