Bolesť chrbta aj napriek operácii

Väčšina ľudí si myslí, že operácia chrbtice je riešením čo sa týka bolesti. Nezáleží na tom, či je to pár minút po operácií alebo roky neskôr, keď znova pociťujete bolesť na rovnakom mieste, alebo sa u vás znova objavili symptómy, ktoré ste mali pred operáciou, môžete mať obavy, či bola operáciou, ktorú ste podstúpili úspešná.

Bolesť chrbta napriek operácií chrbticeNie je zriedkavé, že sa bolesť po operácií objaví znova. Nemusí to však znamenať, že operácia nebola úspešná. Ako prvé je treba zodpovedať otázku, aký bol cieľ operácie a či pacient netrpí ešte iným ochorením, ktoré by mohlo spôsobovať podobnú bolesť.

Dokonca aj pacient, ktorý podstúpi operáciu z dôvodu vážnej spinálnej stenózy, môže naďalej trpieť bolesťou kvôli neuropatickej bolesti, kedy je bolesť spôsobená samotným nervom a nie jeho kompresiou. Niekedy sa môže stať, že sa bolesť po operácií na nejaký čas dokonca zhorší.

Inými slovami, ak bola operácia zameraná napríklad na uvoľnenie miechy, nemusí pacient pocítiť úľavu od bolesti, pretože samotná kompresia miechy nebolí a dôvod bolesti je teda niekde inde. Preto je veľmi dôležité pred operáciou hovoriť s chirurgom podrobne o cieľoch operácie.

Ak sa bolesť objaví hneď po operácií, môžu nastať u pacienta obavy, či došlo k úplnému uvoľneniu nervu. Je bežné, že sa u pacientov objaví takáto bolesť behom prvých 6 týždňov po operácii. Takéto trvanie bolesti sa môže zdať trvalé. Návrat bolesti môže byť spôsobený nárastom aktivity nervu v dôsledku jeho natiahnutia po uvoľnení. Preto, ak pacient znova cíti bolesť (zvyčajne však menšiu ako pred operáciou), počas 6 týždňov po operácii by sa nemal znepokojovať. Pokiaľ po uplynutí tejto doby bolesť neustúpi, je treba kontaktovať lekára.

Ďalší problém môže byť opakované vysunutie platničky. Chrbtica je mobilný systém a operácia chrbtice v krížovej oblasti zvyčajne odstráni malú časť platničky. V dôsledku toho vzniká riziko znovu vysunutia platničky. Žiaľ, aj pri skvele urobenej operácií sa teda u pacienta môžu znova vyskytnúť tie isté problémy.

Rovnako je možné aj to, že sa pacient radí k časti populácie, u ktorej je vyššie riziko vzniku iného problému spojeného s chrbticou, čo zvyšuje pravdepodobnosť ďalšieho operačného zákroku.

Veľmi častým problémom, ktorý sa u pacientov po operácii vyskytne, je bolesť vystreľujúca do bedrového kĺbu, pričom táto oblasť je citlivá aj na dotyk. Tento typ bolesti je spôsobený tým, že pacienti sú pred operáciou v krížovej oblasti chrbtice zhrbení, čo spôsobí skrátenie svalov. Po operácii a uvoľnení nervu sa pacient môže znova dať do normálnej polohy a je schopný stáť rovno. Avšak svaly, ktoré sú skrátené sa natiahnu a príde k zápalu. Takáto bolesť po čase buď sama ustúpi, alebo sa v tejto oblasti urobí obstrek.

 

Pokiaľ pacient naďalej trpí bolesťou, je vhodné kontaktovať chirurga a prejsť s ním nové symptómy a ich závažnosť. Mnohé z problémov, ktoré sa vyskytnú po operácii sú spojené s adaptáciou samotnej chrbtice na novú polohu. V prípade, že bolesť naďalej pretrváva, je možné urobiť MRI alebo CT s kontrastom, ktoré by mali odhaliť dôvod bolesti.