Riešenie spasticity pomocou Baclofenovej pumpy

Ťažká spasticita sa dá riešiť Baclofenovou pumpou, ale čo to vlastne Baclofenová pumpa je?

pumpa baclofen

baclofenová pumpa

Baclofenová pumpa je pomôcka, ktorá sa voperuje do tela (do dutiny brušnej) z ktorej sa katétrom liek Baclofen dostáva do miechy, presnejšie priamo do spinálneho kanála a tým uvoľňuje svalové napätie – spasticita. Avšak pumpa sa zavádza len po tom, ako zlyhá preorálna liečba.

Na Slovensku sa pumpa implantuje do tela len na neurochirurgií v Nových Zámkoch, kde s touto alternatívnou liečbou začali v roku 2004 a odvtedy ju má cca 20 pacientov, avšak pumpa je niečo čo sa stále vlastne len testuje.

Do tela sa implantujú viaceré druhy púmp, v celkovej anestéze. Zo začiatku to boli také, ktoré sa dopĺňali každé 3 mesiace, no dnes sa pumpa dopĺňa raz za polrok. Samotná pumpa je diskovitého tvaru a v priemere má veľkosť 7 centimetrov a na hrúbku necelé 3 centimetre.

Pumpu Vám môžu aplikovať len po vykonaní Baclofenového testu, na ktorý Vás prizvú. Samotný test trvá niekoľko minút počas ktorých Vám pichnú baclofen priam do miechy a uvidia či zaberie. Hospitalizácia pri teste trvá 3 dni počas ktorých sa sleduje frekvencia spazmov. Ak baclofen zaberie v takom prípade ste vhodný adept na pumpu a doktori začnú vybavovať potrebné veci cez poisťovňu na implantáciu pumpy, no to však môže trvať aj niekoľko mesiacov kým to poisťovňa schváli.

Väčšina pacientov, ktorý baclofenovú pumpu majú si ju pochvaľujú, avšak nájdu sa aj taký ktorým pumpa spazmy nezastavila úplne, ale len čiastočne a tak ich spasticita stále čiastočne obmedzuje.

Autor článku: Tomáš M.