Svalový spazmus môže spôsobiť poranenie chrbta, ale nie je jeho základnou príčinou

Bolesť chrbta sa niekedy objaví bez varovania. Ohnete sa, alebo zdvíhate niečo ťažké a zrazu nie ste schopní sa pohnúť. Náhly svalový spazmus, nazývaný aj „seknutie v krížoch“, v spodnej časti chrbtice je pomerne častý. Svalový spazmus v spodnej časti chrbta - seknutie v krížochPodľa štatistík zažije takýto spazmus počas života 8 z desiatich dospelých. Dôvodom takejto bolesti a svalového spazmu je preťaženie, nehoda alebo športové zranenie. Najčastejšie je ale dôvodom zdanlivo triviálne zranenie štruktúr v rámci spodnej časti chrbta. Jedno je ale isté, ak ste už zažili jednu či viac epizód týkajúcich sa svalových spazmov v spodnej časti chrbtice, je veľká šanca na to, že sa to bude opakovať.

Svaly spodnej časti chrbta pracujú spoločne so svalmi brucha. Bez nich by nebolo možné ohýbať sa. Taktiež držia chrbticu vzpriamene a udržiavajú stabilitu. Táto stabilita sa ale naruší, ak príde k svalovému spazmu ako následku aj nepatrného zranenia platničky alebo kĺbu.

Ochorenia, akým sú napríklad degeneratívne ochorenie platničky alebo hernia (vysunutie) platničky, môžu spôsobiť akútnu bolesť v spodnej časti chrbtice. Keď sa platnička vysunie, pritlačí spinálny nerv, ktorý je v jej blízkosti, čo spôsobí zápal a podráždenie. Telo sa snaží znehybniť danú oblasť a zabrániť bolesti napnutím okolitých svalov, ale výsledkom je bolestivý svalový spazmus.

Svaly môžu byť príliš napnuté následkom nedostatku cvičenia, alebo naopak prílišného cvičenia, svalovej nestability, dehydratácie alebo straty elektrolytov, alebo v kombinácií týchto možností. Ako protiklad k tomu sú niektoré svalové skupiny príliš oslabené. V takom prípade pôsobí na chrbticu abnormálna svalová sila. Následkom toho stačí jeden pohyb, ktorý nerovnomerne zaťaží chrbticu a vznikne zranenie spinálneho kĺbu, šľachy alebo platničky, ktoré spôsobí spazmus a bolesť chrbtice.

Svalové spazmy v spodnej časti chrbta sú nesmierne bolestivé a často v pomerne krátkej dobe oslabia človeka.

Riešenie svalového spazmu

  •  prvých 48 až 72 hodín: aplikujte ľad na 20 minút a znovu opakujte každé dve hodiny, medzitým ležíte na chrbte. Vždy použite vrecko na ľad a nikdy neaplikujte ľad priamo na pokožku.
  • po 72 hodinách: aplikujte vlhké teplo. Ideálna je vyhrievaná podložka alebo  termofor.
  •  ľad redukuje zápal, teplo zvyšuje prekrvenie do danej oblasti a upokojuje napnuté svaly a podráždené nervy.
  •  zdvihnutie nôh do zvýšenej polohy odľahčuje tlak na chrbticu, čo tiež pomáha uľavovať od bolesti.

Aspirín alebo ibuprofen pomáhajú znižovať zápal a uľavujú od bolesti. Konzultuje dávkovanie so svojím lekárom, ktorý Vám poradí, aké dávkovanie je pre vás vhodné vzhľadom na váš aktuálny zdravotný stav. Kombinácia hore uvedeného vo všeobecnosti prináša lepšie výsledky ako aplikovanie len jedného kroku.

Prevencia svalového spazmu chrbta

Svalový spazmus v spodnej časti chrbta Pilates

  •  začnite so strečingom:  zahrňte strečing do vašej dennej rutiny. Svalovým vláknam pomáha jemný strečing. Zvážte cvičenie ako je Pilates alebo jóga, vždy sa pred cvičením ponaťahujte.
  • vybudujte si dobrú kondíciu: cvičenie vám môže len pomôcť a tak sa začnite hýbať, alebo sa venujte nejakému športu. Kľúčové je to, že sa cvičeniu neprestanete venovať.
  •  silový tréning: silový tréning nie je o vybudovaní svalov, ale slúži na znižovanie svalovej disbalancie.

V prípade, že máte veľmi slabý stred tela a teda hlboký stabilizačný systém, začnite ho budovať najprv dychovými cvičeniami, cvikmi zameranými na brucho a celkové spevnenie stredu tela.