Štyri spôsoby ako zvládnuť spazmy

 

1. Relaxujte, uvoľnite odev a hydratujte

Keď spazmy začnú nepanikárte a hlavne sa nezačnite v panike rýchlo pohybovať. Práve naopak, pohybujte sa pomaly a rovnako pomaly a zhlboka dýchajte. Uvoľnite odev, ktorý máte v oblasti, v ktorej pociťujete spazmy. To zlepší cirkuláciu krvi v tejto časti. Spoločným menovateľom spazmou je dehydratácia. Vypitie pohára vody môže mať relaxujúci účinok a hydratovať svaly. Vypite pohár vody a potom pokračujte v hlbokom dýchaní, aby ste zmiernili dehydratáciu.

2. Napnite a uvoľnite sval v kŕči

Prejdite sa, aby ste zlepšili prietok krvi. Potočte končatinou, v ktorej cítite spazmus. Jemne si prejdite prstami v mieste, kde cítite kŕč. Uvoľnenie artérií vráti prietok krvi do normálu a zrelaxuje sval. Tento proces je pomalý a môže byť bolestivý, hlavne pokiaľ sú spazmy v nohách. Ak bolesť nie je príliš veľká, prekonajte tieto nepríjemné pocity a sval by sa mal napraviť sám.

3. Zmiernite teplotu svalu

Už pravdepodobne dobre poznáte proces ako uľaviť boľavým svalom a to pomocou ľadu alebo naopak tepla. Ten istý proces môže pomôcť aj v prípade svalových kŕčov. Skúste si dať teplú sprchu alebo kúpeľ a vystavte tak svaly v kŕčoch teplu. Procedúra by mala trvať asi tak 20 minút, alebo kým sa spazmus nezmierni. Po 20 minútach vymeňte teplo za chlad alebo naopak.

4. Skúste identifikovať príčiny

Všimnite si, či sa vaše spazmy objavujú často. Často opakujúce sa spazmy môžu znamenať zdravotný problém a ten je treba vždy konzultovať s lekárom.

Snažte sa rozlíšiť či k spazmu dochádza v dôsledku svalového preťaženia, alebo v dôsledku nedostatočnej cirkulácie krvi. Nedostatočnú cirkuláciu krvi zistíte podľa toho, že si zmeriate pulz v tejto časti. Ak je pulz slabý, môže mať spazmus závažnejšie príčiny.