Operácia chrbtice – diskektómia

 

Diskektómia je chirurgickým odstránením poškodenej časti medzistavcovej platničky. Takáto platnička môže podráždiť alebo tlačiť na nerv a spôsobovať tak bolesť, znecitlivenie určitej časti alebo slabosť horných alebo dolných končatín. Pri uvedených ťažkostiach sa najprv aplikuje konzervatívna liečba vo forme liekov a/alebo fyzikálnej terapie. Pokiaľ konzervatívna liečba nie je účinná, pristúpi sa k operačnej liečbe.

diskektomia

Diskektómia sa robí za účelom zmiernenia tlaku, ktorý vyvoláva medzistavcová platnička, ktorá buď vykĺzla zo svojho miesta, praskla alebo vypukla a tlačí na miechové nervy. Takáto operácia sa odporúča pri nasledovných príznakoch:

  • máte problémy pri státí alebo chôdzi kvôli slabosti
  • konzervatívna liečba nezaberie po šiestich týždňoch
  • časť platničky sa dostala do chrbticového kanála a tlačí na nervy
  • bolesť vyžarujúca do nôh, oblasti bedier, rúk alebo hrudníka

Pri operácií sa môže odstrániť kúsok chrbticovej kosti a väzov, aby chirurg získal dobrý prístup k platničke. V ideálnom prípade sa odstraňuje len kúsok platničky, aby sa odstránil tlak a zostávajúca časť platničky zostáva neporušená. Ak sa odstraňuje väčšia časť platničky, môže lekár vyplniť tento priestor kúskom kosti – buď vašej vlastnej, z mŕtveho, alebo syntetickej. Susediace stavce sa následne spoja kovovým materiálom.

Diskektómia rieši problémy spôsobené pritlačením nervov, avšak nie je to liek, pretože často nie je možné zvrátiť prvotný problém, ktorý viedol k vytlačeniu medzistavcovej platničky. Ako prevenciu proti opakovaniu tohto problému, môže lekár odporučiť obmedzenie niektorých činností, hlavne tých, ktoré zahŕňajú ohýbanie, rotácie a dvíhanie.