Posilňovanie hlbokého stabilizačného systému chrbtice
Hlboký stabilizačný systém chrbtice je dôležitý nielen pri cvičení, ale aj pri každodenných aktivitách, čiže bežnom živote. Keď sú povrchové svaly výrazne silnejšie ako tie vnútorné, dochádza k svalovej nerovnováhe a tá je sprevádzaná najmä bolesťami chrbta, ramien, nôh, bedrových kĺbov, alebo kolien.
Svaly hlbokého stabilizačného systému sú veľmi malé a schované pod povrchovými svalmi spodnej časti trupu, t.j. brucha a dolnej časti chrbta). Nie sú teda na prvý pohľad okom viditeľné.
Patrí medzi ne priami priečny sval brucha, ktorý tvorí najhlbšiu vrstvu brušných svalov a okrem toho funguje aj ako pomocný sval na dýchanie. Súčasťou je aj bránica, ktorá mimo dýchania podporuje aj stabilizáciu chrbtice. Práve preto je tak dôležité naučiť sa dýchať do brucha.
Patria sem aj veľmi krátke svaly, ktoré vypĺňajú priestor medzi výbežkami stavcov tzv. multifudus, ktoré potrebujeme, aby sme mohli robiť predklony a úklony.
Dôležité sú aj svaly panvového dna, ktoré podporujú močový mechúr, črevá a zároveň umožňujú vylučovanie.
Ak je hlboký stabilizačný systém chrbtice ochabnutý, dochádza často k syndrómu skrúženia a teda k bolestiam v oblasti bedrových kĺbov a spodnej časti chrbtice.