Jedným zo zákrokov pri operáciách chrbtice je aj tzv. spinálna stabilizácia chrbtice, pri ktorej sa do jednotlivých stavcov chrbtice zavedie kovový materiál – zjednodušene skrutka. O takomto zákroku rozhoduje neurochirurg a volí sa zvyčajne prístup zo zadu. Celý postup slúži na to, aby sa chrbtica v niektorom segmente spevnila – stabilizovala.
Materiálom používaným pri takomto type operácie je najčastejšie titan alebo nehrdzavejúca oceľ. Pred jeho zavedením do tela chirurg odstráni časti chrbtice, ktoré tlačia na nervy (tento typ operácie sa nazýva diskektómia). To pomôže uvolniť bolesť a tiež sa tým odstránia ďalšie nepríjemné symptómy.
Tento typ operácie sa najčastejšie robí pri niektorom z nasledovných ochorení chrbtice:
– degeneratívne ochorenia medzistavcových platničiek
– spondylóza – degeneratívne ochorenie chrbtice, pri ktorom dochádza k tvoreniu výrastkov, tzv. osteofytov, na okrajoch jednotlivých stavcov chrbtice. Jedná sa o reakciu kostí stavca na mechanické preťažovanie chrbtice.
– skolióza alebo iné deformácie chrbtice
– traumatické poranenia
– nádory chrbtice
Aj keď sa na rôzne ochorenia používa rôzny typ materiálu, hlavný cieľ je rovnaký, stabilizácia chrbtice.
Hoci sa jednoznačne jedná o zákrok, ktorý má priniesť pacientovi úľavu, je treba si uvedomiť, že so sebou nesie aj riziká. V prvom rade je riziko v tom, že hoci sa na jednej strane jeden úsek chrbtice spevní, na druhej sa časti, ktoré sú nad a pod stabilizáciou stávajú rizikovejšími a napríklad v prípade pádu dochádza v práve v týchto častiach chrbtice ku zlomeninám, či iným komplikáciám.
Taktiež by každý mal vedieť, že skrutky, ktoré sa pri takejto operácií zavádzajú, zväčša nie sú žiadne maličké „šróbiky“ a mať ich v tele nie je zrovna veľká sranda. Prináša to so sebou množstvo nepríjemností, ako je bolesť, komplikácie s úsekom nad stabilizáciou, poruchy trávenia a život človeka sa v značnej miere obmedzí.
Pre predstavu – ukážka z 3D CT (počítačová tomografia).
Ako môžete vidieť, niekoho môže stabilizácia stáť aj kus rebra 🙂