Počasie je nádherné, teplota stúpa a ľudia vyvíjajú viac fyzických aktivít, takže šance na zranenie krku alebo chrbtice stúpajú. Prinášame niekoľko tipov ako zostať aktívny a zároveň sa vyhnúť riziku zranenia pri niektorých aktivitách.

Skákanie do vody a vodné lyžovanie

Skákanie a potápanie sa v plytkých či neznámych vodách prináša vysoké riziko vážneho zranenia hlavy a krčnej chrbtice, ktoré môže viesť k paralýze, či dokonca k utopeniu, ak v blízkosti nie je žiadna pomoc. Pokiaľ máte u niekoho podozrenie na zranenie krku pri skoku do vody, odporúča sa udržiavať krk dotyčného nehybný až kým nebude transportovaný do nemocnice k ošetreniu.

Vodné lyžovanie je športom pri ktorom vzniká často zranenie chrbtice a to hlavne kompresné fraktúry. Z dôvodu vysokej rýchlosti pri tomto športe, akýkoľvek pád môže viesť k poraneniu chrbtice a to hlavne vtedy ak príde k pádu v nevhodnom uhle, pretože takýto pád zahŕňa významné množstvo energie. Skúsenejší lyžiari sa preto snažia vyhnúť priamemu pádu a to stočením sa do klbka. Bezpečnosť na lyžiach je možné zvýšiť tým, že sebadôvera sa bude budovať postupne než začnete skúšať pokročilejšie manévre. Taktiež je dôležité dohodnúť si s vodičom lode konkrétne signály predtým, než sa pustíte na vodu, aby vedel, kedy v prípade potreby spomaliť.

 

Tipy na bezpečnosť pri fyzických aktivitách

Bezpečnosť pri golfe

Väčšia ľudí prepokladá, že golf je bezpečný šport, ktorý nemôže viesť k zraneniu chrbtice. Jedným z najznámejších prípadov, kedy prišlo k zraneniu spodnej časti chrbtice, sa radí golfista Tiger Woods, ktorý si zranil chrbát pri odpale golfových loptičiek. Pri odpale golfovou palicou dochádza k otáčavému pohybu, ktorý môže viesť k vysunutiu platničky alebo chronickej bolesti z dôvodu jej poškodenia. Môže sa to stať ktorémukoľvek golfistovi na akejkoľvek úrovni či veku, ale častejšie k tomu dochádza u tých, ktorí hrajú golf častejšie.

Prevencia zranenia pri golfe:

  •  správny strečing: strečing pred golfom, alebo akoukoľvek fyzickou aktivitou umožní svalom pracovať v uvoľnenejšom a plynulejšom režime
  •  spevňovanie stredu tela: pravidelné cvičenie vedúce  k spevneniu stredu tela pomáha golfistom neprehnať švih golfovou palicou
  •  správna technika švihu: najlepšie je učiť sa správnej technike u profesionálov
  • vyhnúť sa pretrénovaniu: pre golfistov, ale aj pre ostatných športovcov platí, aby počúvali svoje telo a teda vedeli, kedy dochádza k preťaženiu.

 

CrossFit

Tipy na bezpečnosť pri fyzických aktivitách CrossFit

V poslednej dobe rástla popularita tohto cvičenia, ktoré sa zameriava na vykonávanie vysoko intenzívnych cvikov v obmedzenom čase a bolo dokázané, že je veľmi efektívnym vo zvyšovaní kondície a spaľovaní kalórií. Negatívom je fakt, že niektoré cviky zvyšujú riziko zranenia, hlavne natrhnutia svalu z dlhodobého preťaženia – nadmerná záťaž.

Prevencia:

  •  vedieť svoje limity a úroveň kondície
  •  pokrok v cvičení by mal každý robiť v súlade so svojím telom. Aj keď sa často hovori, že „bez bolesti to nejde“, takýto prístup často vedie k natrhnutiu svalov
  •  rovnako to platí aj čo sa týka závaží, ktoré sa pri cvičení používajú a vytvárajú záťaž na chrbticu. Preto je dobré najprv zvýšiť silu v nohách a trupe, než s takýmto cvičením začnete.