Jogové dýchanie a meditačné techniky pre zmiernenie bolesti chrbta

Jogové dýchanie a meditačné techniky pre zmiernenie bolesti chrbta

Kontrolované dýchanie, nazývané pranayama a meditačné techniky sú práve tak významné ako jednotlivé jogové pozície. Dýchacie cvičenia, ako aj meditačné techniky pomáhajú prepájať myseľ s telom a to vedie k úľave od bolesti chrbta.

Rozvíjanie v oblasti uvedomenia si vlastného dychu – jeho rytmu a rýchlosti – môže pomôcť od bolesti chrbta, pretože keď sa sústredíme na vlastný dych, odpútame našu myseľ od bolesti.

Veľa ľudí má plytké dýchanie – dýchajú rýchlo a nepravidelne. Keď sa naučíte správne dýchacie techniky jogy – ako napríklad dýchanie do brucha, kedy sa zhlboka, pomaly, hladko nadychujete – zistíte, že bolesť v chrbte postupne poľavuje.

Techniky dýchania – napríklad nádych rovnako dlhý ako výdych (pri nádychu počítanie napríklad do 5 a potom pri výdychu znovu do 5), sa typicky robia počas sedenia alebo ležania. Aj keď sa dajú robiť napríklad počas jazdy autom alebo pri pracovnom stole.

Meditácie vám zase pomôžu relaxovať a uvoľniť svalové napätie. Tiež príde k zníženiu citlivosti na bolesť, čo následne umožní sústrediť sa na niečo iné ako bolesť.

Napríklad počas meditácie sa môžete sústrediť na niečo, čo vám pomôže sa upokojiť – napríklad pozerať sa na modré vlny oceánu – namiesto sústredenie sa na vlastnú bolesť. Nie je to tak, že by človek na bolesť zabudol, len vám to pomôže sa cez ňu preniesť.

Meditácie vám tiež pomôžu sa stať viac uvedomelým, hlavne čo sa týka mysle a tela. Najlepšie je meditovať v pozícií v sede, alebo ležať, hlavne je treba zaujať pohodlnú pozíciu.

Veľa štúdií ponúka v dnešnej dobe jogové cvičenia, ktoré sa zameriavajú na jogové dýchanie, meditácie, ako aj na spájanie mysle a tela. Rovnako tiež je v ponuke veľa DVD a kníh na túto tému.