Určite ste sa už stretli s ľuďmi, ktorí sú tzv. „meteosenzitívny“, čiže citlivý na zmeny počasia.
Niektoré stavy, čo sa týka chrbtice sú priamo spojené s počasím, napríklad bola jasne preukázaná spojitosť medzi počasím a ischiasom. Podobne bola v roku 2014 urobená Dr. Haydenom Európska štúdia týkajúca sa rozdielov vo vnímaní bolesti kĺbov u starších ľudí. Jednou skupinou boli tí, ktorí sami seba vnímali ako citlivých na zmeny počasia a druhou zase tí, ktorí tak sami seba nevnímali. Výsledky ukázali, že ľudia z oblasti s teplejšou klímou boli viac citlivý na zmeny počasia ako tí zo severu. Tiež sa ukázalo, že viac citlivé boli ženy, ale zároveň aj ľudia trpiaci depresiami alebo rôznymi druhmi úzkosti.
Počasie a sezónne zmeny počasia majú vplyv aj na duševný a emočný stav ľudí – medzi depresiou a bolesťami chrbta bola rovnako preukázaná jasná súvislosť. Zimné mesiace zvyšujú sekréciu melatonínu v epifýze, čo spôsobuje, že sú ľudia bez energie a cítia sa ospalo. Na druhej strane, slnečné svetlo zvyšuje hladinu serotonínu, ktorý nás robí šťastnými. Počas chladných mesiacov, kedy je málo slnečného svetla, netrávia ľudia veľa času vonku, slnečné svetlo sa k nim teda nedostáva v takej miere a často vedie k zvýšeniu bolestivosti chrbtice a kĺbov.
Ďalším aspektom, ktorý vplýva na bolestivosť kĺbov je synoviálna tekutina v kĺboch. Táto tekutina je pre kĺby ako olej pre motor auta. Všetci to poznáme, keď je auto studené, olej je hustý a teda neplní svoju premazávaciu funkciu tak ako by mal – rovnako je to s kĺbmi a synoviálnou tekutinou v nich.
Tiež boli urobené pozorovania v rámci ktorých sa prišlo na spojitosť medzi vnímaním barometrického tlaku. Sú ľudia, ktorí dokážu veľmi presne predpovedať kedy bude pršať. Keď si predstavíme, že kĺbne puzdro a okolité tkanivá v rámci kĺbu, by boli balónik, tak barometrický tlak pri svojich zmenách( takáto zmena nastáva napríklad pri prechode studeného frontu) spôsobí, že sa tento balónik roztiahne a vznikne zápal, ktorý je spojený s bolesťou.
Iná štúdia zase poukázala na spojitosť medzi plesňami a zvýšenou bolesťou kĺbov. Spóry plesne sa po daždi v studených mesiacoch dostávajú do vzduchu. Keď ich vdýchneme, dostanú na následne do nášho tela a pri oslabenej imunite spôsobujú rôzne zápaly. Tie sú často spojené s bolesťou.
Keďže naprostá väčšina z nás nemá možnosť presťahovať sa do teplejších krajín, môžeme vplyv počasia na nás minimalizovať aspoň nasledovne:
- Dodržiavať životosprávu – znížiť príjem potravín, ktoré zhoršujú zápaly v tele ako sú napríklad: červené mäso, vysmážané jedlá, cukry a tiež potravín obsahujúcich škrob. Rovnako je dôležité obmedziť tabak.
- Piť veľa tekutín – v rámci chrbtice je dôležitá najmä voda a vyhýbanie sa alkoholickým nápojom.
- Udržiavať sa v teple – obliekať sa vo vrstvách, mať doma primerané teplo, ale zároveň dbať aj na to, aby sme nemali príliš suchý vzduch.
- Chodiť pravidelne na slnko – prirodzené slnečné svetlo pomáha pri depresii a zvyšuje produktivitu práce.
- Cvičenie – fyzická aktivita veľmi pomáha. Výborná je chôdza, ktorá udržiava správne držanie tela.