10 tipov na opatrovanie po operácii chrbtice

starostlivost po operacii chrbtice

Operácia chrbtice je veľkou udalosťou, nielen pre pacientov, ale aj pre opatrovateľov. Nezáleží na tom, či ste manželkou, manželom, priateľom alebo príbuzným, starostlivosť o pacienta po operácii chrbtice vyžaduje čas, energiu, trpezlivosť a súcit (nie však ľutovanie).

Aby sme pomohli opatrovateľom pripraviť sa, čo najlepšie zvládnuť tieto situácie ponúkame nasledovné tipy:

 

1. Majte na pamäti, že kľúčový je súcit (nie ľutovanie)

Zotavenie sa z akéhokoľvek typu operácie chrbtice je pre pacientov veľmi náročné. Bežné denné úkony, ktoré boli doteraz samozrejmosťou sa stávajú maličkými cieľmi, ktoré sa človek snaží v rámci procesu učenia vykonávať inou formou. Buďte teda milý, súcitný, veľa podporujte a povzbudzujte. Dokonca aj v takých situáciách kedy sa cítite frustrovaný. Vtedy si treba uvedomiť, že vy nie ste príčinou či dôvodom. Postupom času, keď každý deň dosiahnete nejaký ten malý úspech, táto frustrácia zmizne a zmení sa na triumf, z ktorého sa budete veľmi tešiť.

 

2. Robte si poznámky

Keď robíte sprievod pacientovi pred alebo po operácií, či už sa jedná o kontrolu u lekára alebo rehabilitáciu, robte si poznámky. Dôležité je to hlavne hneď po operácií, kedy pacient nemusí byť schopný počuť alebo spracovať informácie či pokyny, ktoré sú však pre neho v tejto situácií kľúčové. Poznámky pomôžu, keď si pacient potrebuje pripomenúť čo všetko mu bolo povedané počas návštevy lekára alebo rehabilitačného zariadenia.

 

3. Veďte dialóg

Pred operáciou si osobne pohovorte s pacientom o jeho očakávaniach čo sa jeho starostlivosti týka. Touto cestou sa vyhnete nedorozumeniam a problémom po návrate pacienta domov. Buďte realistický, pýtajte sa, a napíšte si na čom ste sa spoločne dohodli.

 

4. Pripravte si jednoduché pomôcky

Existuje veľa pomôcok, ktoré sú tu práve na to, aby pomohli pacientovi znovu dosiahnuť nezávislosť. Mimo toho tiež pomáhajú predchádzať zraneniam ku ktorým by mohlo prísť počas vykonávania bežných denných aktivít. Ide o rôzne držiaky, palice, podávače, atď…

 

5. Pripravte jednoduché oblečenie

Zo šatníka vyberte oblečenie, ktoré sa ľahko a dobre oblieka, a ktoré je zároveň jemné, aby nedráždilo operačnú ranu. Dajte si toto oblečenie na miesto, ktoré je ľahko prístupné, pre pacienta aj pre opatrovateľa.

 

6. Minimalizujte riziko zranení

V kúpeľni a na toalete si nechajte urobiť držiaky a na zem dajte protišmykové podložky. Na toaletu si kúpte nadstavec, ktorý vám uľahčí postavenie sa. Uistite sa, že všetky chodby a priestory v dome, alebo byte sú voľné. Nesmie v nich nič zavadzať, pretože pacienti po operácií chrbtice majú dosť nepevný postoj.

 

7. Dočasne sa premiestnite na prízemie

Ak pacient po operácií chrbtice býva v dvojposchodovom dome, je vhodné, aby sa prízemie pre neho dočasne upravilo tak, že dočasne bude žiť len v ňom. Takto je možné sa vyhnúť stresu a námahe spojenej s prepravou pacienta na poschodie. Takýto stres a námaha by výsledne mohli viesť k zhoršeniu stavu pacienta.

 

8. Staňte sa „policajtom“

Je veľmi dôležité, aby pacient neustále dodržiaval pokyny lekára. Pokyny môžu zahŕňať nosenie korzetu, neohýbanie sa, nesadanie si, nedvíhanie žiadnych vecí, pravidelné užívanie liekov, dodržiavanie rehabilitácie. Taktiež je treba dohliadať na to, aby sa pacient vo svojom zotavení zbytočne nikam neponáhľal. Proces rekonvalescencie po operácií chrbtice sa nijako nedá urýchliť a preto je dohľad nad pacientom mimoriadne dôležitý, aby sa predišlo nechceným komplikáciám.

 

9. Staňte sa „privátnym fanklubom“

Aj pri tom najmenšom úspechu, ktorý pacient dosiahne sa treba tešiť. Je veľkou udalosťou, keď si pacient napríklad sám obuje alebo vyzuje ponožky. A tak teda, povzbudzujte. Avšak, nepreháňajte to, aby sa pacient nezačal cítiť ako zviera v cirkuse. Niekedy úplne stačí jednoduchá pochvala a úsmev.

 

10. Relaxujte koľko sa len bude dať

Život po operácií môže byť psychicky a fyzicky náročný pre oboch, pre pacienta aj jeho opatrovateľa. Ak sa dá, vybavte si všetky nutné záležitosti ešte pred operáciou. Takto budete môcť relaxovať v čase keď aj pacient relaxuje.

Je jasné, že každá operácia chrbtice je iná. Ideálne teda je, keď má opatrovateľ vedomosti ešte pred operáciou.