Informácie pre priateľov
Je to náročné pre každé koho, a teda aj pre priateľov. Bude to vyžadovať veľa sily a kreativity, byť oporou niekomu kto prežil zranenie miechy. Skúšajte volať, písať maily, či listy tak často ako sa len dá, dokonca aj vtedy ak vám váš priateľ neodpovedá. On či ona potrebujú vedieť, že ste tu aj naďalej pre nich. Podpora v priateľoch pacienta motivuje k tomu aby sa snažil čo najskôr uzdraviť a byť znova s nimi. Áno, sú aj takí, ktorí túto situáciu nezvládnu, jednoducho preto že dostanú strach. Nie je to jednoduché, ale stojí to za to zostať oporou. V konečnom dôsledku totiž človek príde na to, že viac získal ako stratil. Takže sa nebojte. Myslite na to, že váš priateľ je stále ten istý človek ako predtým. To čo ho či ju teraz odlišuje, je len jeho telo. Stále existujú záujmy o ktoré sa môžete podeliť, keď už o nič iné, tak aspoň o minulé spomienky – obzvlášť tie v rámci ktorých ste si užili kopec srandy.
Váš kamarát či kamarátka prechádza mnohými náladami, a buďme otvorení, väčšinou sú negatívne. On alebo ona sa môžu začať cítiť neistí alebo nechcení v ich novom stave a v rámci neho vás môžu začať od seba odháňať. Snažte sa život vášho kamaráta či kamarátky uľahčiť ako sa to len bude dať, a to aj v situáciách kedy s vami váš kamarát či kamarátka vôbec nebude chcieť hovoriť. Neberte to osobne, neurobili ste nič zlé. Stále vás má rád, prechádza len obdobím ktoré je pre neho mimoriadne náročné.
Než pôjdete na návštevu za priateľom či priateľkou do nemocnice, uistite sa že máte celý arzenál zábavy o ktorej môžete hovoriť či ktorú môžete robiť. Doveďte nový priateľov, zoberte filmy ktoré si spolu môžete pozrieť, hry ktoré si môžete zahrať. Ak je to čo len trochu možné vezmite vášho kamaráta či kamarátku von. Dajte vedieť, že nie je nutné cítiť sa zahanbený, pretože je hendikepovaná či hendikepovaný. Zistite si ako sa o vášho kamaráta počas tejto doby postarať, to mu či jej ukáže ako veľmi sa o neho zaujímate. Veríme, že vám v tom pomôžu i tieto stránky.