zranenie-miechy-emocna-podporaZranenie miechy a emočná podpora


Emočná podpora – čo je možné urobiť

Len pár momentov v živote je tak ničivých ako práve zranenie miechy. Často sa prirovnáva k tomu, čo človek prežíva pri strate milovaného človeka. V prvých okamžikoch sú bežné myšlienky a otázky typu „prečo ja?“, za ktorými zvyčajne nasleduje sebaobviňovanie. Toto sa v človeku odohráva pri mnohých traumatických zraneniach. Prevažná časť zranení miechy a jeho dopadu na telo je spojená s pochybami. Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov sa tieto pocity časom nahradia novými, takými, ktoré človeka posunú vpred. Veľa dokáže urobiť rodina a priatelia práve emočnou podporou.

Je dobré stále myslieť na to, že každý je iný, má iný typ zranenia miechy a teda sa aj so svojím stavom vyrovnáva inak. Ak niekto dobre zvládal svoj stav v rámci „bezpečného“ prostredia nemocnice, môže sa stať, že po jej opustení sa jeho stav rýchlo zmení.

Nie je potreba zdôrazňovať, že zranenie miechy mení životy ľudí. Vo väčšine prípadov sa takéto zranenie objaví náhle a bez varovania. Život človeka sa zmení behom jednej jedinej sekundy. Následky zranenia sú však trvalé.

Osoba po zranení miechy má často silné pocity straty, ktoré môžu spustiť spomienky na iné straty, či zlyhania, pocity hanby, smútku a strachu. Takáto reakcia je normálna a veľa zranených doslova oplakáva stratu pohyblivosti a telesných funkcií.

Pre veľa ľudí v takejto situácii je ťažké rozhodnúť sa pre profesionálnu pomoc. Nie je totiž jednoduché pripustiť si fakt, že pomoc potrebujete a vyžaduje to veľkú silu. Môže byť napríklad aj ťažké uveriť, že užívanie liekov alebo rozprávanie sa o tejto situácií by mohlo niečo zmeniť a zlepšiť tak život človeka.
Dôležité je vedieť aj to, že nielen ten kto sa potýka so zranením miechy, môže upadnúť do depresie. Depresiou môžu začať trpieť aj jeho blízky.

Ako sa dá pomôcť?

Ak ste priateľ, či blízky niekoho kto práve potrebuje podporu po zranení miechy, popremýšľajte o nasledovných možnostiach ako pomôcť:

  • prečítajte si o depresii – jej príznakoch, príčinách a možnostiach ako ju odstrániť. Pri rozhovore s kamarátom, či blízkym tak budete v lepšej pozícií a dáte tým aj väčšiu nádej
  • podeľte sa o svoje obavy. Dotyčný by mal vedieť, že máte o neho starosť a že sú možnosti, ktoré by mu mohli  pomôcť v týchto ťažkých chvíľach.
  • počúvajte, ale neposudzujte. Nechajte túto osobu, aby vyjadrila je pocity, aj keď to možno budú pocity hnevu alebo trpkosti spojené s ich zranením miechy.
  • plánujte aktivity alebo výlety, ktoré môžu človeka potešiť a dať mu pocit skutočnej jedinečnosti a užitočnosti. Prežívanie radosti ho povzbudí.
  • porozprávajte sa o svojich pocitoch, dajte tomuto človeku najavo, že sa zaujímate o to, čo robí, že v tom nie je sám, že ste s ním.
  • hľadajte ďalšie informácie, ktoré by vám v tejto situácií mohli pomôcť – rodina, priatelia, lekári, webové stránky, časopisy.. atď.