Väčšina z nás si pamätá ako nás naši rodičia (hlavne mama) upozorňovali na to, aby sme sa nehrbili a stáli, či sedeli rovno. skutočnosť je taká, že mali pravdu. Pýtate sa prečo?

Vaša chrbtica je silná a stabilná a takou aj zostane, ak budete dodržiavať správne držanie tela. Keď sa začnete pri státí alebo sedení hrbiť, vaše svaly a kĺby trpia, pretože sa vás snažia udržať rovno – to následne vedie k bolestiam chrbta, hlavy a iným problémom.

Zdravý chrbát má tri prirodzené zakrivenia:

– krčná lordóza

– hrudná kyfóza

– drieková lordóza

Správne držanie tela pomáha udržiavať tieto krivky v ich prirodzenom stave. Nesprávne držanie tela vedie k pravému opaku – zvyšuje sa na – zvyšuje sa napätie vo svaloch, svaly sa často „natiahnu“ a to následne spôsobuje bolesť.spravny postoj

Keď stojíte, majte na pamäti nasledovné:

– ramená smerom dozadu a uvoľnene

– zatiahnite brucho

– nohy na šírku bokov

– váhu tela rozložte rovnomerne na obe nohy

– ruky voľne po stranách tela

Snažte sa netlačiť hlavu príliš dopredu, dozadu alebo do strany. Taktiež sa uistite, že kolená máte v prirodzenej polohe.
Vaše držanie tela si môžete ľahko otestovať:
Postavte sa k stene tak aby ste sa hlavou, lopatkami a zadkom dotýkali steny. Päty by ste mali mať 5 až 10 centimetrov od steny. V ideálnom prípade by medzi chrbtom a stenou mal byť priestor na šírku dlane. Ak je tento priestor príliš veľký, stiahnite sedacie svaly ako by ste chceli chrbát pritlačiť k stene. Ak je naopak v priestore príliš málo miesta, snažte sa svoj chrbát dostať do pozície v ktorej ruky dáte pohodlne do medzery medzi chrbát a stenu. Odstúpte od steny, ale stále sa snažte udržiavať správny postoj. Toto postavenie by ste sa mali snažiť udržiavať počas celého dňa.