Informácie pre rodinu pri poranení chrbtice

Po tom ako človek ktorého milujete prežil zranenie miechy, stane sa život trochu zmäteným a na čas vás ochromí. Cieľom týchto stránok je byť vám v tomto čase aspoň trochu oporou. Je mnoho otázok, na ktoré by ste chceli dostať odpoveď, ale žiaľ neexistujú definitívne odpovede. Sú lekári ktorí inklinujú k pesimistickým záverom, aby vám nedali falošnú nádej. Žiaľ, veľa lekárov sa stále drží starých filozofií čo sa týka zranení miechy. Nová koncepcia, je niečo s čím sa váš lekár ešte nemusel oboznámiť. Preto je dôležité byť pomocníkom sám sebe a učiť sa ako sa to len dá. Prejdite si jednotlivé časti týkajúce sa zotavenia, ktoré vám pomôžu mať stále aktuálne informácie čo sa týka nových koncepcií.

Najdôležitejšie čo rodina môže urobiť hneď na začiatku, je byť silnou a byť oporou. To že vás váš blízky uvidí v nemocnici mu dá pocit že na to nie je sám. Takáto podpora býva často pre pacienta rozhodujúca. Bez nej sa pobyt v nemocnici stáva  úplne inou skúsenosťou. Skúste si vaše návštevy v nemocnici plánovať. Hovorte o minulých spomienkach, hrajte hry, robte proste čokoľvek čo vášho milovaného príbuzného rozptýli v týchto ťažkých časoch. Môžete so sebou tiež priniesť filmy, čítať nahlas časopisy, či knihy alebo požiadať priateľov aby vášmu príbuznému napísali listy ktoré mu potom prečítate.

V čase kedy s vašim blízkym nie ste, je veľmi dôležité aby ste sa sami vzdelávali. Vzdelávanie samého seba čo sa týka zranenia vášho blízkeho, bude pre neho veľkou oporou v týchto ťažkých časoch a pomôže mu sa z toho lepšie dostať.

Ďalšou dôležitou vecou je pomôcť vášmu blízkemu dostať sa ku sociálnym benefitom tak rýchlo ako to len bude možné. Viac o sociálnych kompenzáciách tu.

Proces uzdravenia je často veľmi sťažený kvôli spôsobu akým sa s pacientmi jedná v nemocniciach. Je veľmi dôležité aby sa s pacientom v rámci možností ktoré dáva jeho zranenie cvičilo. Cvičenie zamedzuje svalovej atrofii ktorá je u takýchto pacientov veľmi častá.  Ak sa chcete dozvedieť viac o svalovej atrofii a jej prevencii, kliknite sem.

Proces uzdravenia vyžaduje čas a tiež aj veľmi veľa trpezlivosti. Na začiatku je to ťažké pre pacienta hlavne prispôsobenie sa, lebo v rámci paralýzy už nič nefunguje tak ako predtým. Jedná sa o maličkosti ktoré pre človeka boli predtým bežné a ani nad nimi nerozmýšľal, ako napríklad ako sa obliecť. Ako rodič, súrodenec, či ako iný príbuzný, stanete sa pre vášho milovaného člena rodiny jeho rukami alebo nohami, podľa toho v ktorej úrovni chrbtice prišlo k zraneniu. Pre pacienta je ťažké stále si niečo pýtať a potrebovať so všetkým pomoc, hlavne pokiaľ bol predtým človek úplne nezávislým. Popísať slovami všetko čo v danej situácie od niekoho potrebujete vyžaduje určitú zručnosť, ktorá potrebuje čas a v tom váš milovaný príbuzný potrebuje pochopenie. To sú presne situácie v ktorých pacient mnoho ráz povie slová ktoré by inak nepovedal. Je to hlavne v dôsledku frustrácie a určite ich nemyslí vážne. Buďte trpezliví a chápajúci, pretože časom sa z týchto úkonov stane rutina, ktorá nebude vyžadovať veľa premýšľania ani jednej strany. Pamätajte si, že pacient sa musí naučiť popísať každú maličkosť ktorú potrebuje a to pre neho môže byť zdĺhavé a znechucovať ho. Takže ešte raz, veľa trpezlivosti, zhlboka dýchať a udržiavať vo všetkom systém, ako aj vytvoriť rutinu, snažiť sa všetko udržiavať čo najjednoduchšie a redukovať zmätok – to je spôsob ako všetko pôjde časom hladko.