Našli ste, čo ste hľadali, ste spokojný s informáciami?
Podporte náš nezikový projekt,
lajknite na facebooku, kliknite na odkaz, nič Vás to nestojí, ďakujeme.

Kyfóza

kyfoza chrbtice, gulaty chrbatKyfóza

Kyfóza je termínom, ktorý môže byť dosť nejasný. Je to preto, lebo tento termín označuje normálne zakrivenie chrbtice a zároveň sa používa aj ako označenie ochorenia, ktorému sa tiež hovorí “guľatý chrbát”. Ide o nadmerné prehnutie chrbtice dozadu. Je spojené so zvláštnym postojom celého tela kedy dochádza k výraznému hrbeniu sa. Toto hrbenie je spôsobené neprimeraným vyklenutím chrbtice. Typické je posunutie ramien dopredu, hlava sa predkloní, môžu odstávať lopatky.

Kyfóza sa často prejavuje bolesťou najmä medzi šiestym a ôsmim hrudným stavcom. Pri veľmi závažných prípadoch môže prísť k tak vážnej zmene tvaru chrbtice, že sa čiastočne zmení vzájomné usporiadanie orgánov v hrudnom koši. To môže viesť k útlaku srdca, pľúc alebo veľkých ciev.

Pokiaľ je príčinou vzniku kyfózy zlé držanie tela, je možné ju aspoň čiastočne odstrániť. V podstate sa stačí stále sústrediť na to, aby sme stáli rovno a mali správne držanie tela. Najlepšie je začať s tým čo najskôr. Náprava zlého zakrivenia je mladšom veku uľahčená lepšími pohybovými schopnosťami a tiež faktom, že takáto vada ešte nie je úplne zafixovaná. Vtedy je veľmi dôležité naučiť sa správne sedieť, hlavne v prípade dlhodobejšieho sedenia a odnaučiť sa všetkým zlým návykom. V prípade kyfózy spôsobenej nesprávnym držaním tela je dôležité dodržiavanie rehabilitačného režimu a pravidelné cvičenie, aby ste zosilneli svaly chrbta.

Kyfóza sa spája aj s ochoreniami ako sú: artritída, degeneratívne ochorenia platničiek, svalová dystrofia, vrodený rozštep chrbtice alebo nádory.

 

Vyskúšajte
Poškodenie stavcov
Kliknite na časť chrbtice, o ktorej chcete získať informácie
Poranenie stavcov chrbtice C1-C3
Poranenie stavcov chrbtice C4
Poranenie stavcov chrbtice C5
Poranenie stavcov chrbtice C6
Poranenie stavcov chrbtice C7 - C8
Poranenie stavcov chrbtice Th1 - Th9
Poranenie stavcov chrbtice Th10 - L1
Poranenie stavcov chrbtice L2 - S5
Poškodenia stavcov chrbtice kostrč
Facebook
Navštívte nás na Facebooku