Spondylóza

Ako spondylóza sa označuje artritída, ktorá pôsobí na chrbticu. Niekedy je označovaná aj ako spinálna osteoartritída. Jedná sa o degeneratívne ochorenie chrbtice, ktoré je obvykle diagnostikované u ľudí nad 40 rokov. Môže sa prejaviť v ktoromkoľvek segmente chrbtice – v krčnej, hrudnej aj krížovej oblasti.

Čo spôsobuje spondylózu?Osteoartritida, artritida chrbtice
Obvykle je spondylóza spôsobená jednoducho tým ako starneme. Počas života vykonáva náš chrbát veľa práce: napríklad, nesie väčšinu váhy nášho tela. Časom sa toto opotrebenie začne na chrbtici prejavovať a môže spôsobovať problémy. Medzistavcové platničky sa začnú stenčovať a zvyšuje sa riziko jej vytlačenia mimo priestory stavcov. Rovnako môžu byť postihnuté aj kĺbne spojenia chrbtice a chrupavky.

Keď je spondylóza prejavom starnutia, prečo sa bolesť z nej neprejavuje u každého?
Je vysoko pravdepodobné, že väčšina z nás bude mať nejakú formu degeneratívnych zmien na chrbtici. Jednoducho k tomu časom príde. Avšak, nie každý bude mať bolesti alebo iné problémy spojené so spondylózou, a to z dvoch príčin: následky starnutia nie sú kritické pre každého, a prejavy bolesti závisia od toho v ktorej časti chrbtice sa prejavujú následky spondylózy.
Napríklad: niektorí ľudia môžu mať na stavcoch viaceré osteofyty (kostné výrastky), avšak, nebudú mať bolesti, alebo iné typy prejavov ako je tŕpnutie či znecitlivenie, pokiaľ niekorý z výrastkov netlačí na nervy vychádzajúce z chrbtice.

Aké sú možnosti liečby?
Väčšina pacientov dobre reaguje na nechirurgické spôsoby liečby:

– voľné predajné lieky
– rehabilitácia
– liečba u chiropraktika
– odpočinok
– spinálna trakcia
– spinálne injekcie

Je nutná chirurgická liečba?
Keďže väčšina pacientov dobre reaguje na nechirurgický typ liečby, nie je operácia častou voľbou. Chirurgická liečba je odporúčaná najmä v týchto prípadoch:
– ak je narušená funkcia močového mechúra (prejaví na najmä pri tlaku na miechu)
– pri spinálnej stenóze, ak operáciu odporučí lekár
– pri neurologických poruchách, hlavne pri prejavoch ako je slabosť v nohách alebo rukách